SoccerPortal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkiye'nin en dost forumu.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

12.SINIF DİL VE ANLATIM -HİKAYE-ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME

YazarMesaj
dohavo

dohavo

Erkek Mesaj Sayısı : 42

12.SINIF DİL VE ANLATIM -HİKAYE-ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME Empty
MesajKonu: 12.SINIF DİL VE ANLATIM -HİKAYE-ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME   12.SINIF DİL VE ANLATIM -HİKAYE-ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME Icon_minitimeSalı Ocak 26, 2010 7:05 pm

1.
• Gizli bir kamera titizliğiyle her şeyi gözleyen ve olduğu gibi yansıtan anlatıcının bakış açısı*na gözlemci anlatıcının bakış açısı denir.
• Çehov tarzı hikâyeler, yaşamdan bir kesit sunan ya da belli bir insanlık durumunu belli bir ortam içinde anlatan hikâyelerdir.
• Yukarıdaki parçada Maupassant tarzı hikâyenin özellikleri ağır basmaktadır.
• Ömer Seyfettin, Türk edebiyatında Maupassant tarzı hikâyenin temsilcisidir.
2.
• Hikâyede olayın ortaya çıkması için kişilerin bulunması yeterlidir. (Y) (Olay olabilmesi için kişiler birbirleriyle çatışmalı/karşılaşmalıdır.)
• Hikâyede olay, temayı beraberinde getirir ve olayın ortaya çıkması için kişilerin karşılaşması veya çatışması gerekir. (D)
• Olay, hikâyede yer alan kişi ve kişilerin; kendisiyle, birbirleriyle, yakın veya uzak çevresiyle yaşadığı çatışmaların soruna dönüşmesidir. (D)
• Farklı türde hikâyelerin ortaya çıkması; anlatıcı ile anlatılan arasındaki ilişki, tema çevresin*de yapıcı öğelerin düzenlenmesi ve bu öğelerin birbiriyle ilişkisinden kaynaklanır. (D)
• Olayın ortaya çıkması için kişilere, zamana ve mekâna ihtiyaç yoktur. (Y) i • Bir hikâyede karşılaşma ve çatışma bize temayı verir. (D)

3. Durum hikâyesinin Batı edebiyatındaki temsilcisi Guy de Maupassant'tır. Doğru cevap: A

4. "Ne sen bana yaz ne de ben sana yazayım." Doğru cevap: B

5. "inkâr edilemez" ve "yadsınamaz" kelimeleri gereksiz bir şekilde aynı cümlede kullanılmıştır.
Doğru cevap: C

6. D seçeneğindeki zannediyorum ve sanıyorum kelimeleri, gereksiz bir biçimde aynı cümlede kullanılmıştır. Doğru cevap: D

7. Futbol önce tanımlanmış sonra da futbolun özellikleri açıklanmıştır. Doğru cevap: A

8. "Yeşil gözlü kız"tamlamasında bileşik sıfat kullanılmıştır. Aynı kullanım E seçeneğinde de var*dır. (Geniş bahçeli bir ev) Bu sıfat şu şekilde yapılır: Sıfat ve isimden oluşan tamlamaya -lı/li eki getirelerek bu eki alan grup bileşik sıfat olur. (Yeşil= Sıfat + Göz=İsim+ lü / isim) Doğru cevap: E

9. A seçeneğinde yer alan dikkatlice kelimesi, fiili durum yönünden belirtmektedir.
Doğru cevap: A
http://dohavospecial.winnerforum.net/

12.SINIF DİL VE ANLATIM -HİKAYE-ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 12.Sınıf Dil ve Anlatım / Hikaye - Etkinlikler
» 11.SINIF DİL VE ANLATIM DERSİ 1.DÖNEM 1.YAZILI SORULARI ve CEVAPLARI
» Anlatım Biçimleri
» Lise 3 - Dil ve Anlatım Dersi Bütün Konular
» Dil ve Anlatım Dersinde Karşınıza Çıkabilecek Kompozisyon Soruları